General

چگونه دمای کارت گرافیک خود را کاهش دهیم

چگونه دمای کارت گرافیک خود را کاهش دهیم
رضا طالب نژاد

چگونه دمای کارت گرافیک خود را کاهش دهیم

تنظیمات مربوط به فن و پیشنهادات دیگر

رایانه هایی که برای بازی ها طراحی شده اند می توانند فوق العاده قوی باشند و به صورت باور نکردنی قدرت دارند. کارت های گرافیک جدید که ظاهری براق و زیبا دارند شاید باعث شوند بازی برای شما با کیفیت بالا و بدون لگ اجرا شود اما در عمل اگر به شکل مناسب کنترل نشوند، می توانند دمای لازم برای پختن یک تخم مرغ را داشته باشند. البته جای تعجب نیست که اگر شما دو گرافیک را در حالت SLI یا CrossFire استفاده کنید، این دما به دو برابر قبل برسد! اغلب در تمامی مقالات توصیه می شود که دمای کارت گرافیک ها باید به کمتر از 80 درجه برسد ولی بعضی از کارت ها می توانند به حد کمتری برسند. آیا واقعا برای GPU شما خطرناک است که دمای آن از 80C عبور کند و اگر چنین شود، چه کاری می توان انجام داد؟ در این مقاله سعی می کنیم تا به بررسی راه های موجود برای کاهش دمای کارت های گرافیک که در نهایت به افزایش طول عمر آن ها می انجامد بپردازیم و راهکارهایی به شما معرفی کنیم که باعث می شود این کار را به سادگی و با استفاده از چند کلیک ساده انجام دهید. 

برای شروع ابتدا بیایید به این بحث بپردازیم که آیا دمای 80 درجه سانتیگراد برای یک کارت گرافیک واقعا زیاد است و کارت بیش از حد گرم می شود؟ بر اساس پاسخی که شرکت های Nvidia و AMD در گذشته آن را اظهار کرده اند این دما برای کارت ها زیاد نیست و مواردی بوده است که مشاهده شده کارت با دمای 92C نیز به خوبی عمل کرده است. این اطلاعات مربوط به گرما به تنهایی کافی نیست. کارت ها در عمل شاید بتوانند با دماهای بالا در زمان حال خوب کار کنند اما در بلند مدت و پس از گذشت 6ماه و یک سال به هیچ عنوان عملکرد آن ها قابل توجیه نیست و از کارایی آن ها کاسته می شود. مشکل این است که کارت گرافیک نیاز به یک تعادل کلی در بین عملکرد، دما و سر و صدا دارد. یک GPU در حالتی که اورکلاک شود سریع ترمی شود  و عملکرد بهتری نیز خواهد شد، اما درجه حرارت نیز افزایش می یابد. برای حفظ این درجه حرارت پایین، می توان سرعت فن گرافیک را افزایش داد، اما برخی از کارت ها می توانند با افزایش سرعت فن صدایی بسیار بلند ایجاد کنند که به مرور زمان، آزاردهنده خواهد بود. سازندگان کارت های گرافیک برای ارائه یک نتیجه ایده آل تلاش می کنند، اما هیچ راه حل مناسبی وجود ندارد که در عین حال همه را خوشحال کند. اما نکته امید بخش این است که خوشبختانه، شما می توانید کارت گرافیک خود را سفارشی کنید تا راه خود را پیش بگیرید، نه آنچه که سازنده فکر می کند بهترین است. 

 

 

یکی از ابزارهای عالی برای تنظیم یک کارت گرافیک داغ، نرم افزار MSI Afterburner است. این نرم افزار از دو پردازنده گرافیکی AMD و Nvidia پشتیبانی می کند و به طور کلی امکان تنظیم در همه چیز را در اختیار شما قرار می دهد. GPU های AMD همچنین دارای قابلیت های مشابهی از طریق تنظیمات AMD Radeon هستند، در حالی که صاحبان انویدیا می توانند EVGA دقیق X1 را امتحان کنند. اگر یک چیز وجود داشته باشد که ماینینگ و استخراخ ارز دیجیتال (cryptocurrency) در چند سال گذشته به ما آموخته است، این است که کارت های گرافیکی برای اجرای کامل در دمای 80-90C در تمام طول روز ساخته نشده اند و این کار باعث می شود تا به کارت ها آسیب جدی وارد شود. پس ماینرها برای جلوگیری از این رخداد، اغلب سعی می کنند برای کارت ها تنظیماتی را پیدا کنند که بتوانند دما را حداکثر بر روی 70-75 درجه سانتیگراد  نگه دارند و ترفندها و تکنیک هایی مورد استفاده قرار می دهند که اغلب آن ها برای بازی نیز به خوبی کار می کنند. یک کارت گرافیک داغ و یا کار با کارتی که اورکلاک شده است برای کاهش دما تقریبا شبیه به هم هستند و هدف یکسانی برای جفت آن ها وجود دارد: کاهش دمای کارت گرافیک برای عملکرد بهتر.  در این نرم افزار سه متغیر اصلی را شما می توانید تنظیم کنید یعنی سرعت فن، clockspeed و ولتاژ. تنظیمات بر اساس مدل GPU شما و همچنین ترجیح شخصی تغییر خواهد کرد. اگر می خواهید عملکرد بالا را حفظ کنید، با سرعت و ولتاژ فن شروع کنید. اگر می خواهید نویز را کاهش دهید، احتمالا باید با تمام سه متغیر کار کنید. عکس زیر شرح کلی از هر کدام را نمایش می دهد. 

 

برای clocksokeed، ایده اجرایی مانند قبل است. اگر شما زیاد کلاک را افزایش دهید عملکرد بهتری می شود اما فشار بر روی کارت نیز طبیعتا افزایش پیدا خواهد کرد.  افتادن و یا دراپ 50 الی 100 مگاهرتزکلاک می تواند به شما کمک کند که عملکرد کمی را قربانی نتیجه کنید. توجه داشته باشید که با توجه به سبکی که کارت های گرافیک مدرن کار می کنند (به عنوان مثال، با کلاک پایه و کلاک های توربو)، تغییر 50 مگاهرتز در تنظیمات همیشه باعث کاهش 50 مگاهرتز در نتیجه نمی شود. با این حال، بحث کلاک یک موضوع کاملا تجربی است و شما باید کلاک های پایین تر را نیز ببینید و می توانید به صورت اختصاصی تنظیمات را انجام دهید.

 

 

سرعت فن در مدل های مختلف کارت گرافیکی بسیار متفاوت است. بعضی از مدل ها دارای سر و صدای کمتری نسبت بقیه هستند و اولویت آن ها بیشتر بحث کمتر کردن سروصدا است تا خنک کردن کارت. در چنین شرایطی، دما امکان دارد تا 90 درجه نیز برسد. تجربه شخصی من پس از سالها آزمایش و استفاده از طیف گسترده ای از کارت های گرافیکی این است که دمای پایین کارت گرافیک خیلی مهم تر از آن است که یک کارت سر و صدای کمی ایجاد کند و همیشه نگران این موضوع هستم که فن در بعضی از کارت ها در دمای زیر 50 درجه سانتیگراد کاملا متوقف می شود و به نظر من این اصلا جالب نیست. من ترجیح می دهم تا در دمای زیر50 نیز فن با سرعت کم یعنی حدود 20 الی 30 درصد به چرخش خود ادامه دهد تا دمای کارت به سمت بالا سوق پیدا نکند.

 

 

به عنوان حرف آخر باید به برخی معیارها در زمان خرید یک سیستم دقت کنید. این که باید کارت گرافیک همیشه در دمای پایین کار کند یک بحث اثبات شده است. مخصوصا برای کسانی که نیاز به کارایی بالا و کیفیت مناسب در هنگام اجرای بازی دارند. پس دقت داشته باشید زمانی که می خواهید به این مهم دست پیدا کنید قطعا باعث ایجاد کمی سر و صدا از سمت فن ها می شود. هنگام خرید سیستم حتما دقت کنید که قطعات به شکلی نباشند که تمامی آن ها سر و صدای زیادی ایجاد کنند به طوری که شما را آزاد دهند. اگر می خواهید یک گرافیک سالم و با دمای مناسب داشته باشید و کافی است تا کلیپ های مربوطه که در سطح اینترنت بسیار زیاد هستند از شیوه کار با نرم افزار های معرفی شده را مشاهده کنید و همین امروز جهت بهبود عملکرد و افزایش طول عمر گرافیک خود اقدام کنید. 

مطلب قبلی اولین رویداد ایرانی ورزش های الکترونیک با 110 میلیون جایزه
مطلب بعدی مکان برگزاری جام شمشاد در چهار شهر میزبان مرحله مقدماتی مشخص شدند
Print
806 رتبه بندی این مطلب:
5/0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x