Dota 2

برنامه تحلیلگر SAP در بازی Dota 2 چگونه می‌تواند تیم Liquid را در TI8 کمک کند

برنامه تحلیلگر SAP در بازی Dota 2 چگونه می‌تواند تیم Liquid را در TI8 کمک کند
نوید زینل نیا
/ دسته ها: اخبار Dota2

برنامه تحلیلگر SAP در بازی Dota 2 چگونه می‌تواند تیم Liquid را در TI8 کمک کند

تیم Liquid باید در The International 2018 از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. این تیم با دست پر و ابزار کمکی وارد ونکور-کانادا شد. آن‌ها چند ماه قبل با شرکت نرم‌افزاری SAP، جهت همکاری و طراحی نرم‌افزاری برای تحلیل بازی‌هایشان قرارداد بستند.

در ماه آپریل بود که SAP وارد دنیای Dota 2 شد و نرم‌افزاری را طراحی کرد که بعد از وارد کردن بازپخش (Replay) بازی، آن را تحلیل می‌کرد و نقاط ضعف و قوت بازیکنان Liquid را به آن‌ها می‌گفت. این دو کمپانی در چند ماه گذشته با یکدیگر در راستای رشد و پیشرفت تیم Liquid فعالیت کردند و تنها هدف SAP این بود تا خواسته‌های بازیکنان این تیم را در دنیای Dota 2 برآورده کند.

چرا SAP توجه‌اش به ورزش‌های الکترونیک جلب شد، چگونه این همکاری شکل گرفت و نقشه SAP برای ادامه فعالیت‌اش در ورزش‌های الکترونیک چیست؟ از آنجایی که The International 2018 در حال برگزاری است، مصاحبه‌ای را با Milan Cerny، مدیر بخش تکنولوژی و نوآوری و Frank Renkes رئیس بخش توسعه این کمپانی تدارک دیده‌ایم و در ادامه به آن می‌پردازیم.

چگونه SAP به ورزش‌های الکترونیک علاقه‌مند شد؟

Cerny: ما از اوایل سال 2017 ورزش‌های الکترونیک را ارزیابی کردیم. مسئله‌ مدنظر ما گرفتن اسپانسر جدید و قوی برای برند و کارمندهایمان بود. از دید کسب و کار، شاید این کار درستی به نظر نرسد.

اما دو موضوع در میان است. دلیل دیگر این که، موضوع ورزش‌های الکترونیک خیلی با کارهایی که ما در SAP انجام می‌دهیم هماهنگ است. همه چیز دیجیتال است و داده‌ها به راحتی در دسترس قرار می‌گیرند، ما نیز ابزارهای لازم را برای تحلیل و کمک به آن‌ها در اختیار داریم. با این ترکیب می‌توانیم توجه مخاطبان جوان را به خودمان جلب کنیم و این مخاطبان جوان به کارکنان ما انرژی می‌دهند تا کارشان را بهتر و جدی‌تر انجام بدهند. تمام این‌ها باعث می‌شود تا ما خیلی خوب با ورزش‌های الکترونیک سازگاری داشته باشیم.

چرا Dota 2 را به عنوان اولین بازی انتخاب کردید؟

Cerny: دلایل بسیار زیادی وجود دارد، ولی اصلی‌ترین دلیل این است که Dota 2 بازی بسیار پیچیده‌ای است. همانطور که می‌دانید، Dota 2 یک بازی استراتژیک پنج به پنج، و البته داده محور است. ما به این نتیجه رسیدیم که این بازی برای شروع کاملا مناسب است، زیرا داده‌های زیادی را باید در نظر بگیریم. دلیل دیگر دسترسی راحت به داده‌های این بازی است، که به ما کمک می‌کند بر همه چیز مسلط باشیم و کارمان را به بهترین نحو انجام بدهیم.

دلیل دیگر این است که شریک ما Liquid، کاملا در این بازی به موفقیت رسیده است. سال گذشته آن‌ها قهرمان TI7 شدند، بنابراین این شرایط برای هردو طرف مناسب است و ما را به این سوال می‌رساند که: آن‌ها در حال حاضر بهترین هستند، با استفاده از این نرم‌افزار چقدر می‌توانند بهتر شوند؟ چقدر می‌توانند در تمرین‌ها و مسابقات مختلف پیشرفت کنند؟

چیزی که مشخص است، آن‌ها به‌غیر از قهرمانی در TI، خصوصیات دیگری مانند هماهنگی، نمایش‌های فوق‌العاده و اخلاقیات صمیمی و الهام‌بخشی را دارند که به رشد و پیشرفت آن‌ها بیشتر کمک می‌کند. در این بین، اگر آن‌ها با مشکلی روبرو شوند که برای حل کرد آن راه حلی نداشته باشند، ما کارمان را آغاز می‌کنیم و برای برطرف کردن مشکل در کنارشان خواهیم بود.

 

 

چگونه با تیم Liquid شریک شدید؟

Cerny: زمانی که ما در حال ارزیابی ورزش‌های الکترونیک بودیم، با سهامداران زیادی صحبت کردیم، که در بین آن‌ها می‌شود به تیم‌های مختلف، زبان‌های مختلف و سازمان‌های برگزار کننده مختلفی اشاره کرد. ما واقعا تلاش کردیم تا تمام جوانب را در نظر بگیریم. اما در این بین، Victor Goossens، مدیر تیم Liquid توجه ما را به خودش جلب کرد. ما در مورد رویکرد و استراتژی‌هایمان صحبت کردیم و  ویکتور نیز ذهنیتش را راجع به این موضوع برای ما به طور دقیق شرح داد. ما واقعا در آن لحظه احساس کردیم که بهترین را در اختیار داریم.

اولین گفت و گوی ما تقریبا غیررسمی بود. بیشتر شبیه به تبادل نظرات بود و هر دو طرف می‌خواستیم تا بیشتر از طرف مقابل بدانیم. اما ما خیلی سریع متوجه شدیم که این دو برند برای یکدیگر مناسب هستند، به خاطر اینکه تیم Liquid در هر دو عرصه ورزش‌های الکترونیک و تکنولوژی برتری خاصی نسبت به دیگران دارد.

انتخاب یک شریک برای ما مسئله‌ای حیاتی است. ما خودمان را اسپانسری با سهام‌های کلان نمی‌بینیم و آرم (Logo) کمپانی را جایی نمی‌گذاریم. ما واقعا می‌خواهیم بخشی از این سیستم باشیم و ارزش خودمان را با این نرم‌افزار به همه ثابت کنیم.

این مسئله‌ای است که Liquid خیلی سریع متوجه آن شد، و حتی ایده‌های خودشان را با ما درمیان گذاشتند. چگونه می‌توانند از SAP استفاده کنند؟ ما چگونه می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم، و کجا می‌توانند از SAP به صورت اسپانسر استفاده کنند؟ این شور شوق آن‌ها واقعا ما را تهت تاثیر قرار داد و ما سعی کردیم تا این شراکت را به بهترین نحو ممکن با آن‌ها داشته باشیم.

بازیکنان چه سبکی از داده ها و بینش بازی را از این تکنولوژی دریافت می‌کنند؟

Renkes: اگر به بازی Dota 2 دقت کنید، متوجه می‌شوید که این بازی از رقابت‌های تاریخی ساخته شده است. به غیر از آن، بعد از هر بازی Dota 2، شما می‌توانید بازپخش هر بازی که می‌خواهید را دریافت کنید و در هر فایل نکات ریز و درشتی را بیابید. این نکات می‌توانند در مورد درگیری‌ها، حذف و انتخاب (Ban&Pick) هیروها، سبک حرکت بازیکنان و سبک بازی آن‌ها در دقایق مختلف بازی باشد. شما تقریبا به همه چیز دسترسی دارید و می‌توانید از طریق این نکات یک تحلیل کارساز داشته باشید.

من در چند روز گذشته نظرات زیادی در مورد اینکه از دیدن بازپخش بازی‌ها می‌توانیم خیلی چیزها را بفمیم، دیدم، و به نظر من کاملا درست است. ما برای دسترسی سریعتر و دید بازتر، این کار را به صورت خودکار برای تیم‌ها و بازیکنان انجام می‌دهیم.

به تیم Liquid چگونه کمک کردید تا برای The International 2018 آماده شود؟

Cerny: ما از همان ماه آپریل و آغاز شراکتمان، کارمان را با تیم Dota آن‌ها شروع کردیم و این روندی بود تا به آن‌ها ثابت کنیم با این نرم‌افزار می‌توانند پیشرفت کنند، نه فقط در TI8، بلکه چیزی فراتر از آن. در اوایل شراکتمان، آن‌ها در هلند کمپ تمرینی داشتند و تیم توسعه ما نیز دو روز کامل را با آن‌ها گذراند.

ما هر کاری از دستمان برمیامد انجام دادیم. با بازیکنان و مربیان گفت و گو کردیم، و سوال‌هایی نظیر: چه کار می‌کنید؟ چگونه کارهایتان را انجام می‌دهید؟ چگونه آماده می‌شوید؟ و چه چیزی بیشتر از همه به شما کمک می‌کند؟ را از آن‌ها پرسیدیم. اما سوال اصلی این بود که آیا می‌خواهید به سمت جلو حرکت کنید؟ چند موضوع وجود دارد که ما می‌توانیم آن‌ها را خیلی راحت پوشش بدهیم. به عنوان مثال اولین روزی که فعالیت را شروع کردیم، از یکی از بازیکنان درباره کارمان سوال کردیم و او گفت: برایم جالب است که ببینم چگونه پیش می‌رود، و همین ما را برای انجام هرچه بهتر کار ترغیب کرد.

 

 

یکی از نکات مثبت این پروژه، تیم توسعه‌دهنده ما است که توسط فرانک رهبری می‌شود. این تیم به طرز عجیبی به این سبک از فعالیت‌ها علاقه دارد. آن‌ها جوان و با استعداد هستند و سعی دارند دانش لازم در مورد Dota 2 را بدست بیاورند. آن‌ها تمام مدت با بازیکنان در ارتباط هستند و پس از آن شب را بیدار می‌مانند تا بر روی مسائل آن روز کار کنند. روز بعد، مجددا تمام این کارها تکرار می‌شود و آن‌ها با انرژی به کارشان ادامه می‌دهند.

بهترین لحظه‌ای که در این مدت شاهد بودیم، زمانی بود که بازیکنان به این نتیجه رسیدند که کسانی وجود دارند که خواسته‌های ما را درک کنند و به ما کمک برسانند. وقتی آن‌ها با ما صحبت می‌کنند، ما بهتر می‌توانیم به خواسته‌هایشان رسیدگی کنیم. این یک موضوع دوطرفه است و در این وضعیت می‌فهمیم که شراکت دارد به سمت جلو حرکت می‌کند. یک موضوع مثبت دیگر این است که، آن‌ها در حال حاضر دارند در The International از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند. با وجود اینکه فقط چند ماه از شراکت ما می‌گذرد، این یک پیروزی بزرگ به حساب میاید.

از کجا مطمئن هستید که تکنولوژی شما به موفقیت آن‌ها کمک می‌کند؟

Cerny: شما دارید در مورد ورزش صحبت می‌کنید، درست می‌گویم؟ شما دارید در مورد ورزش‌های الکترونیک و کارایی آن صحبت می‌کنید. ما در مورد موضوع‌های معمولی با آن‌ها صحبت می‌کنیم، بنابراین بازخورد خوبی از کارهای آن‌ها بدست میاوریم، اما اگر سراغ مسائلی مانند اینکه "آیا اصلا این نرم‌افزار به آن‌ها کمک می‌کند یا خیر" برویم، دیگر مرزها را رد کرده‌ایم، زیرا این در هیچ ورزشی مطرح نمی‌شود.

نرم‌افزارها فقط یک ابزار هستند و به کمک انسان روز به روز بهتر عمل می‌کنند. در نهایت این انسان‌ها هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند. چیزی که می‌خواهم بگویم این است که فقط TI8 مدنظر ما نیست، بلکه به موفقیت رسیدن این شراکت برای ما از همه چیز مهمتر است.

بازار ابزارهای تحلیلگر را در صنعت ورزش‌های الکترونیکی چگونه می‌بینید؟

Cerny: این برای ما حالت یک سرمایه‌گذاری را دارد. می‌خواهیم بدانیم که چه چیزی امکان‌پذیر است. به همین خاطر است که با تیمی مانند Liquid کار می‌کنیم. آن‌ها حرفه‌ای هستند و می‌دانند اساس کارشان چیست. ما کسان زیادی را در ورزش‌های الکترونیک می‌شناسیم که در کار خودشان خبره هستند. همانطور که گفتم، ما تازه کارمان را آغاز کردیم، و احساس می‌کنم هنوز برای پاسخ دادن به این سوال زود است.

آیا حرکت بعدی SAP در ورزش‌های الکترونیک خواهد بود، یا اینکه قرار است ببینید چه پیش میاید؟

Cerny: بله، قطعا. ما مسیری درایم و برای طی کردن آن نقشه کشیده‌ایم. ما می‌خواهیم ردپای خودمان را در ورزش‌های الکترونیک دنبال کنیم. حتما متوجه هستید که نمی‌توانیم در مورد شریک‌های آینده صحبت کنیم و اسمی از آن‌ها ببریم، ولی به شما این قول را می‌دهم که در حال حاضر این قضیه دارد رخ می‌دهد.

در ورزش سه دسته از آدم‌ها مهم هستند، و ما باید همه آن‌ها را راضی نگه داریم. دسته اول بازیکنان و مربیان که با استفاده از نرم‌افزار حمایت می‌شوند. دسته دوم طرفداران، تماشاچیان و گویندگان، و دسته سوم نیز لیگ‌ها، تورنمنت‌ها و برگزار کنندگان، که همیشه در حال پیشرفت هستند.

در حال حاضر، ما در ورزش‌های الکترونیک تیم Liquid را داریم، که به ما این موقعیت را داد تا خودمان را به بازیکنان مربیان و تیم‌ها معرفی کنیم. قدم بعدی ما طرفداران و مفسران هستند، تا به آن‌ها ثابت کنیم که ما در کارمان بهترین هستیم و می‌خواهیم این رشته را هرچقدر که در توانمان هست، پیشرفت بدهیم.

Print
1271 رتبه بندی این مطلب:
5/0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x