Dota 2

نژاد پرستی در Dota2: بررسی چگونگی ایجاد و موضع گیری Valve

نژاد پرستی در Dota2: بررسی چگونگی ایجاد و موضع گیری Valve
رضا طالب نژاد
/ دسته ها: اخبار Dota2

نژاد پرستی در Dota2: بررسی چگونگی ایجاد و موضع گیری Valve

علائم نژاد پرستی در بازی چیست

در این پست سعی داریم تا موضوع مربوط به نژادپرستی در بازی دوتا2 که اخیرا بسیار هایلایت شده است را مورد بررسی قرار دهیم. جای تعجب نیست که گاها عنوان می شود که Dota2 یک بازی بسیار سمی (Toxic) است. البته از دید برخی از مردم صحبت های بی موردی که در Dota2 وجود دارد بخشی از موارد سرگرم کننده بازی به شمار است. حتی در مسابقات ورزشی و ورزش های سنتی نیز این صحبت ها به منظور به هم ریختن روحیه حریف و کنترل جو بازی استفاده می شوند. اما اگر موضوع این گفت و گوها و ایراداتی که در صحبت های بازیکنان در بازی مطرح می شود، جنبه شخصی و نفرت انگیز داشته باشند و از روی نژادپرستی و به صورت قومیتی مطرح شوند، باز هم قابل توضیح و دفاع است؟ این صحبت ها می تواند شامل یک حمله نژادپرستانه به رژیم ها و قومیت های مختلف در هر کجای جهان خاکی باشند. حال می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا نژادپرستی در Dota2 وجود دارد و چگونه بازیکنان به خود اجازه می دهند تا به قومیت های دیگر بازیکنان توهین کنند؟

این بحث که در بازی دوتا2 صحبت های بیهوده وجود دارد مشکلی نیست اما اگر کسی به خود اجازه بدهد تا براساس یک قومیت، بازیکنی را سرزنش کند، به هیچ عنوان قابل دفاع و تایید نیست. حال اگر بخواهیم بدانیم که این صحبت های نژادپرستانه چگونه ایجاد شده اند جواب بسیار ساده است. زمانی که یک بازیکن مهارت کافی در بازی خود نداشته باشد و از تسلط کافی بر روی زبان انگلیسی هم برخوردار نباشد دلیل اصلی آن است که صحبت های قومیتی شکل می گیرد. در بازی های معمولی که در بین عموم انجام می شوند بحث نژادپرستی به وفور قابل روئیت است به طوری که اگر شما حتی از مهارت خوبی در بازی خود برخودار باشید، باز هم از دست افرادی که بر اساس قومیت شما را مورد ارزیابی قرار می دهند راحت نخواهید بود. اما بحث اصلی در این بخش را می توانیم در مورد بازیکنان حرفه ای تیم های بزرگ دوتا2 مطرح کنیم. کلا در تمامی رشته های ورزشی افرادی که از وجهه اجتماعی خوبی برخوردار هستند و در بین مردم و طرفداران شناخته شده هستند به عنوان چهره و الگو یاد می شوند. این افراد باید بسیار بیشتر از بازیکنان معمولی بر روی اخلاق خود و صحبت هایی که در بازی می کنند مسلط باشند چون ممکن است با صحبتی که در عصبانیت انجام می دهند باعث شوند تا در بین طرفداران آن ها و همچنین جامعه گیمینگ مورد نفرت واقع شوند. نژاد پرستی در حال حاضر در بین بازیکنان حرفه ای رشته دوتا2 وجود دارد اما این مورد به تازگی زیادتر شده و به مشکلی بزرگ تبدیل شده است. موضوع از جایی آغاز شد که یکی از بازیکنان تیم Complexity، به نام Skem، پس از شکست در برابر یک تیم چینی، "gl CC" را در یک مسابقه پیوسته تایپ کرد. این اصطلاح در چینی به معنای حرفی است که آن ها را اذیت می کند و در بین چینی ها توهین محسوب می شود. تیم Complexity بازیکن خود را سریعا اخراج کرد و طی بیانیه ای عذرخواهی رسمی خود را اعلام کردند. 

 

پس از گذشت مدت کوتاهی از این اتفاق، بازیکن تیم TNC به نام Kuku در یک بازی عمومی باز هم دست به صحبت های آزار دهنده ای زد که سریعا توسط رسانه های بازتاب منفی را در پی داشت. پس از آن، بیانیه ای مجددا نوشته شد و آن ها تلاش کردند تا این موضوع را تصادفی و سهوی جلوه دهند. اما Valve تصمیم گرفت تا Kuku را از حضور در مسابقات بزرگی که آن سال در چین برگزار می شد منع کند تا درس عبرتی برای دیگر بازیکنان بزرگ باشد و همچنین موضع کمپانی ولو که سازی بازی است، در مورد این این بحث به صورت جدی مطرح شود. 

 

 

در کمی قبل تر بازیکن معروف تیم Liquid یعنی MinD_ContRoL که سابقه قهرمانی در مسابقات بزرگ The International را نیز در کارنامه خود دارد نیز دست به چنین کاری زده بود که البته بعد از آن با انتشار بیانیه ای سعی کرد تا عذرخواهی خود را نسبت به این صحبت ها اعلام کند. اخیرا نیز یکی از بازیکنان تیم OG با صحبت های بسیار ناپسندی در مورد روس ها در بازی انجاد داد، سوژه داغ رسانه های و انجمن های گیمینگ در سرتاسر دنیا شد. موضع گیری کمپانی ولو در مورد نژادپرستی بسیار جدی و صریح است اما آن ها به هیچ عنوان یک سیاست و قانون کلی را برای جلوگیری از این مسائل منتشر نمی کنند اما به صورت کلی نژادپرستی و صحبت های قومیتی از جمله مواردی است که باعث ضربه به جامعه گیمینگ در جهان می شود و این صحبت های بیهوده باید تمام شود و به جایی برسیم که هیچ بازیکنی به خود اجازه ندهد تا در مورد قومیت بازیکن دیگر نظری منفی داده و او را مورد سرزنش قرار دهد. 

مطلب قبلی آنچه در فینال ESL ONE BIRMINGHAM گذشت
مطلب بعدی آیتم های Collectors Cache امسال The International مشخص شد
Print
450 رتبه بندی این مطلب:
5/0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x